Dr inż. Tadeusz Fidecki uhonorowany wpisem do Złotej Księgi Absolwentów Politechniki Warszawskiej o wybitnych osiągnięciach zawodowych i społecznych.
W dniu 15 listopada br., o godzinie 17:00, w Małej Auli w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędzie się Wielka Gala wręczenia dyplomów i statuetek Złotej Księgi Absolwenta Politechniki Warszawskiej. Podczas tej uroczystości dr inż. Tadeusz Fidecki – specjalista w dziedzinie akustyki i elektroakustyki – zostanie uhonorowany wpisem do Złotej Księgi. […]
Dr inż. Tadeusz Fidecki ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej w 1968 roku, a w roku 1999 uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. W roku 1969 został zatrudniony w Katedrze Akustyki Wydziału Elektroniki PW (obecnie Zakład Elektroakustyki IRTM), gdzie przez wiele lat ściśle współpracował z doc. dr hab. Witoldem Straszewiczem, wybitnym projektantem akustycznym sal koncertowych, którego uważa za swojego naukowego i zawodowego mentora. W Instytucie Radioelektroniki prowadził zajęcia laboratoryjne, wykłady oraz prace badawcze z zakresu akustyki i elektroakustyki, współpracując także z Centralnym Naukowo-Badawczym Laboratorium Radia i Telewizji
W latach 1984–1990 pracował w Syrii i Iraku, gdzie uczestniczył w projektowaniu sal koncertowych, obiektów sportowych i terminali lotniskowych, odpowiadając za projekty akustyczne oraz systemy automatycznej informacji.
W latach 1990–2024 był zatrudniony w Katedrze Akustyki Muzycznej i Multimediów, na Wydziale Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie prowadził wykłady z akustyki i elektroakustyki oraz laboratoria i pracownie problemowe z elektroniki oraz technik zapisu dźwięku. Był wieloletnim członkiem Senatu Uniwersytetu Muzycznego oraz promotorem ponad 40 prac magisterskich na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Muzycznym.
Dr Fidecki pełnił szereg funkcji zawodowo-organizacyjnych. Brał czynny udział w wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych, poświęconych akustyce i elektroakustyce. Przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza Komitetu Akustyki Polskiej Akademii Nauk. Jest rzeczoznawcą International Organisation of Scenographers, Theatre Architects and Technicians (OISTAT) oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), członkiem Polskiego Towarzystwa Akustycznego (PTA) oraz Audio Engineering Society (AES). Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród rektorskich Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Polskiego Towarzystwa Akustycznego, Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Ministerstwa Ochrony Środowiska, a także Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP w 2004 roku.
W swojej bogatej karierze dr Fidecki zrealizował ponad sto projektów, obejmujących systemy nagłaśniania, ekspertyzy akustyczne oraz nadzorował realizacje licznych obiektów. Jego dorobek obejmuje filharmoniczne sale koncertowe w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Białymstoku, Kielcach, Szczecinie, Lublinie i Bydgoszczy, opery i teatry w Warszawie (Teatr Wielki, Teatr Narodowy, Teatr Nowy, Teatr Polski, Sala Kongresowa) oraz w innych miastach (Gdynia, Gorzów, Łódź, Lublin). Zrealizował projekty akustyczne i projekty systemów elektroakustycznych rozmaitych przestrzeni publicznych, w tym hali sportowej (Gdańsk/Sopot), sal Sejmu RP, nagłośnienie szeregu stacji I i II linii Metra Warszawskiego oraz studiów radiowych i telewizyjnych (TVN, ERA, Canal+).
Jako inżynier odpowiedzialny za modernizację techniczną Uniwersytetu Muzycznego, zorganizował i nadzorował budowę sieci komputerowej we współpracy z NASK. Do jego najważniejszych osiągnięć w okresie pracy w Uniwersytecie Muzycznym należy realizacja wieloletniego projektu badawczo-rozwojowego dotyczącego modernizacji systemów nagłośnieniowych. Wynikiem tego projektu była znacząca poprawa akustyki reprezentacyjnych sal Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie nowoczesne systemy elektroakustyczne zostały zintegrowane z zabytkowym wystrojem wnętrz.
Zagraniczny dorobek dr inż. Tadeusza Fideckiego obejmuje m.in. projekty systemów nagłośnienia trzech sal Pałacu Kongresowego w Bagdadzie, Teatru Narodowego w Damaszku oraz Stadionu Olimpijskiego w Aleppo, a także projekt akustyki wnętrz lotniska międzynarodowego w Aleppo.
Jest dla nas szczególnie istotne, że dr inż. Tadeusz Fidecki był odpowiedzialny za projekt akustyczny i elektroakustyczny związany z przeprowadzoną ostatnio modernizacją sali Studia Dźwiękowego Zakładu Elektroakustyki w Gmachu Elektroniki naszej Uczelni.
13lis, 2024