Pracownia Biomedycznych i Nukleonicznych Systemów Komputerowych
Biomedical and Nucleonic Computer Systems Lab
 
Menu główne
Strona główna
O pracowni
Aktualności
Badania
Projekty
Dydaktyka
Publikacje
Odnośniki
Kontakt
Szukaj
Galeria
Podręczne
fMRI.pl
neuroobrazowanie
MR-LAB - Banacha
Język
  • Polish
  • English
Gości
551902 gości od 2006/05/01
Logowanie





Zapomniałeś hasła
  Strona główna arrow Projekty arrow Projekty zakończone arrow Grant MNiSzW - IBD  
 
Grant MNiSzW - IBD Drukuj

Temat projektu: Neuroanatomiczne korelaty percepcji czasu

kierownik projektu: prof. dr hab. Elżbieta Szeląg

Instytut Biologii Doswiadczalnej PAN im. M. Nenckiego

Termin realizacji: 09.2006-09.2009 

nr grantu: 1082 /P01/2006/31

Niniejszy projekt dotyczy neuroanatomicznego podłoża percepcji czasu oraz zmian neuroplastycznych w tym zakresie, które powstają w wyniku stosowanego treningu.
Zgodnie z wieloma danymi, percepcja czasu stanowi podstawowy proces kształtujący funkcjonowanie poznawcze człowieka. Wykazano ponadto, że u pacjentów z zaburzeniami językowymi zastosowanie treningu w percepcji czasu powoduje nie tylko usprawnienie w tym zakresie, ale owocuje również transferem poprawy na niećwiczone podczas treningu funkcje językowe.
Obecny projekt ma za zadanie przy pomocy różnych technik badawczych określić:

  • struktury mózgowe zaangażowane w percepcję czasu;
  • zmiany neuroplastyczne towarzyszące usprawnianiu percepcji czasu w wyniku zastosowanego treningu.

Badania dotyczyć będą osób młodych (20-30-latkówi), bez deficytów językowych i uszkodzeń układu nerwowego, co umożliwi poznanie neuroanatomicznego podłoża zależności obserwowanych w w/w badaniach klinicznych.
Niezwykle cenne w realizacji projektu są interdyscyplinarne badania w zakresie: technik behawioralnych, funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) i potencjałów wywołanych. Modelem eksperymentalnym jest badanie zakresów działania mechanizmu neuronalnego kontrolującego postrzeganie sekwencji zdarzeń, w zakresie percepcji słuchowej. Przedmiotem badań będą progi postrzegania sekwencji, które wyrażają się najkrótszą przerwą oddzielającą dwa tony, przy której badany podaje zaprezentowaną kolejność na poziomie 75% poprawności. Progi te oszacowywane będą dwukrotnie: przed zastosowanym treningiem (wyjściowo) oraz po treningu („czasowym”) lub kontrolnym („nieczasowym” lub wobec braku jakiegokolwiek treningu). Wskaźniki behawioralne (poziom progu w milisekundach) zostaną zweryfikowane za pomocą fMRI i potencjałów wywołanych pod kątem struktur mózgowych zaangażowanych w postrzeganie sekwencji zdarzeń oraz zmian neuroplastycznych zachodzących w wyniku treningu.
Proponowane badania mają ważne znaczenie kliniczne. Poznanie neuroanatomicznego podłoża powyższych procesów pozwoli na bezpieczne wdrażanie do terapii logopedycznej nowatorskich metod skoncentrowanych na percepcji czasu, które są aktualnie weryfikowane w Pracowni Neuropsychologii

 
wstecz   dalej »
 
  Top of page  
 
(C) 2024 BINSK,    Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.